Pár základních faktů o brýlích na čtení

Je vám přes 40 let, brýle nenosíte a přistihli jste se, jak si při čtení oddalujete text? Možná nadešel čas pořídit si brýle na čtení. Není to žádné neštěstí, v dnešní době je na výběr velké množství krásných elegantních brýlí, některé z nich jsou navíc i praktické, jako ty z našeho obchodu. Slouží také jako módní doplněk. A mají univerzálnější použití. Nemusíte v nich pouze číst. Hodí se při používání mobilního telefonu, na drobné řemeslné úkony, vaření apod, prostě na použití na vzdálenost stejnou jako při čtení.

Princip brýlí na čtení

Brýle na čtení jsou spolu s brýlemi na dálku nejrozšířenější typ brýlí. Tomuto typu brýlí se říká konvexní – čočky jsou zakřivené ven – a tím pomáhají blízký objekt vidět jasněji. V obecné rovině pomáhají zmírnit úsilí, které je nutné vyvinout na zaostření na daný objekt. Jsou spjaty se stavem oka, kterému se říká presbyopie – projev přirozené degenerace oční čočky snižující schopnost ostrého vidění na blízko.

Základní typy brýlí na čtení

Brýle na čtení existují ve dvou základních provedeních. První z nich sedí výše na nose a většinou má větší očnice. Tento typ je vhodný pro osoby, které se po delší dobu zabývají detailnější činností, protože když zvednou hlavu a chtějí zaostřit do dálky, přes brýle většinou vidí rozmazaně. Tento typ brýlí si můžete prohlédnout zde. Druhý typ sedí níže na nose, plocha očnice je menší, její výška nižší. Výhodou tohoto typu obrub je to, že když dotyční člověk zvedne hlavu, oko na dálku zaostří. Tento druhý typ najdete zde.

S čočkami na míru nebo zakoupené bez předpisu

Čočky v brýlích na čtení mohou být zhotoveny dle individuální korekce nebo brýle mohou být zakoupeny s již hotovými čočkami od výrobce brýlí.  Ty s hotovými čočkami jsou populární od začátku 90. let a následně se začaly masově prodávat. Jsou levnější než ty s čočkami zhotovenými na míru v optice. A můžete je mít téměř okamžitě. Nevýhodou je to, že mají obě čočky o stejné mohutnosti, proto nejsou vhodné pro každého. Pokud potřebujete například na každé oko jinou korekci, musíte k očnímu lékaři pro předpis nebo přímo do optiky.

Zdraví očí

Vždy je důležité dbát na zdraví očí a konzultovat stav svých očí s očním lékařem. Potřeba brýlí na čtení je většinou přirozený jev vzhledem k narůstajícímu věku. Může ovšem také signalizovat závažný problém, který lze vyřešit, pokud je odhalen včas. Například zelený zákal je závažné oční onemocnění způsobené zánětem očního nervu. Ze začátku se projevuje bezpříznakově, ale může připravit o zrak, pokud není usměrňováno medikací. Podrobné vyšetření u oftalmologa ho může odhalit v raném stádiu.

 

Zdroje:

https://www.allaboutvision.com/

https://www.edow.com/

https://www.wikipedia.org/