Na co myslet, když vybíráte dětské sluneční brýle?

Dospělí nosí sluneční brýle celkem běžně, u dětí to ovšem tak časté není. Dětské oči by však měly být chráněné minimálně stejně dobře jako oči dospělých.

Děti do 10 let věku jsou více ohroženi účinky ultrafialového světla. Pokožka na víčkách a okolo víček je jemná a více zranitelná než u dospělých. A právě u takto malých dětí oční čočka propouští více slunečního záření a tím jsou děti náchylnější ke změnám v očích způsobeným UV zářením. Po 10. roku věku se čočka stává odolnější proti UV záření. Právě dobré brýle chrání jak oči, tak i pokožku okolo očí.

Děti do 6 měsíců věku by neměly být vystavovány slunci a od tohoto věku by měly i být chráněny před UV zářením.

Dbát na zdraví očí by měli obzvlášť rodiče modrookých dětí. Ty jsou totiž ve větším ohrožení nežádoucími účinky UV záření. Dle odborníků je u modrookých dětí pozorována větší citlivost na světlo, protože v oku je méně pigmentu, a proto do něj proniká mnohem více potenciálně škodlivého světla. Z tohoto důvodu by modrým očím měla být věnována větší péče. Zejména, když jsou vystaveny intenzivními pobytu na slunci, například na pláži.

Vystavování se UV záření způsobuje 90 % všech rakovin kůže. Navíc vystavování sítnice UV záření je spojeno s výskytem šedého zákalu a makulární degenerace. Obě tato onemocnění vznikají časem, takže, čím více budete chránit oči dětí, tím méně riskujete, že se u nich v budoucnu objeví problémy s očima.

Když pořizujete dětské sluneční brýle:  

  1. zkontrolujte, že brýle mají UV filtr proti UVA i UVB záření. Čím více kůže zakryjí, tím lépe.
  2. ověřte, zda jsou brýle jsou vyrobené z odolných materiálů. Děti běhají, skáčou, jsou rychlé a brýle by se měly vyrovnat jejich životnímu stylu. Ideální jsou ty, které umí odolat nárazu (jsou vyrobeny z odolných materiálů – s polykarbonátovými čočkami) a eliminují důsledky poškrábání. Vyvarujte se skleněných čoček, plastové jsou lepší z hlediska bezpečnosti. Brýle by měli sedět dobře na obličeji, blízko k tváři.
  3. nechte své dítě vybrat, co chce nosit. Pokud si brýle samo vybere, o to radši je bude nosit. Hlavně starší děti ocení možnost volby.
  4. doplňte brýle pokrývkou hlavy, ideálně kloboukem, který zabrání pronikání UV záření ze stran a shora pod brýle. Během intenzivního slunečního světla (v létě mezi 10 a 16 hodinou).

Většina rodičů je informovaná a myslí to se svými dětmi dobře – zakoupí jim dětské sluneční brýle a děti je nosí. Tohle většinou trvá jen chvíli. Poté děti brýle ztratí nebo zničí a nejsou nahrazeny jinými.

V našem e-shopu můžete zakoupit dětské sluneční brýle, které děti jen tak neztratí. Jsou od španělské značky Slastik. Oproti brýlím jiných značek mají tyto brýle ještě pásek okolo hlavy. Když sluníčko zajde za mrak, děti brýle sundají a samy si je jednoduše zavěsí na krk, nikde je nenechají. A když dětem povyroste hlava, obvod brýlí se snadno upraví pomocí teleskopických výsuvů. Brýle se zapínají magnetickým spojem na nose. Děti je mohou nosit od 3 let až do puberty (vhodnost jednotlivých modelů pro jednotlivé věkové kategorie najdete v sekci dotazů). Všechny splňují výše popsané body – nabízí 100 % UV ochranu, čočky jsou vyrobeny z polykarbonátu, což je vysoce odolný materiál. V nabídce jsou 3 modely (tvary obrub) – Slastik Trek, Slastik Sonic a Slastik Thunder – a každý model je dostupný v několika krásných barvách. A že děti barvy milují!  Vybrat si ty své dětské sluneční brýle na magnet můžete hned teď.

 

  

Zdroje:

www.skincancer.org

www.yoursightmatters.com

www.novinky.cz