Co značí jednotlivé parametry slunečních brýlí?

Co jsou sluneční brýle?

Sluneční brýle jsou typ ochranných brýlí, které mají zatmavená skla, aby chránily oči před jasným slunečním světlem. Jsou typickým doplňkem k opalování u moře, ale běžně se nosí po celé léto při jakémkoli pohybu venku, například při sportu, a také v zimě pro ochranu před ostrým sluncem na zasněžených horách. Vybíráme si je podle barvy, tvaru čoček a stylu. Fungují i jako výrazný módní prvek. A mají i zdravotní smysl.

 

 

Kategorie slunečních brýlí

Sluneční brýle se rozdělují dle zatmavení čočky – propustnosti světla – do 5 kategorií – 0,1, 2, 3, 4 – od nejsvětlejšího po nejtmavší. Označení sluneční kategorie nejčastěji najdete na nožičce brýlí.

Kategorie 0

Sem patří transparentní průhledné čočky. Tyto čočky se používají do ochranných brýlí jako ochrana před větrem a nečistotami. Do slunečních brýlí nepatří.

Kategorie 1

To jsou rozjasňující čočky. Nejčastěji jsou ve žlutém nebo oranžovém barevném provedení. Při zatažené obloze s nimi uvidíte jasněji. Na plné slunce se nehodí.

Kategorie 2

Ani tyto čočky vám na přímém slunečním světle příjemné nebudou. Jsou dobré za volant, při střídání polohy na slunci a ve stínu.

Kategorie 3

Sem patří většina čoček slunečních brýlí. Tyto čočky vás ochrání před letním sluníčkem. Není je však vhodné nosit za zhoršených světelných podmínek. V této kategorii najdete sluneční brýle v našem e-shopu.

Kategorie 4

Tyhle čočky jsou určené do extrémních světelných podmínek – do vysokých nadmořských výšek nebo na poušť. Nesmí se v nich řídit motorová vozidla.

 

 

Parametry slunečních brýlí

Přiblížíme vám několik parametrů, které byste u slunečních brýlí mohli ocenit.  

UV ochrana

S tím, jak se tenčí ozonová vrstva, tím přicházíme o přirozenou ochranu před UV zářením. Existují dva typy UV záření, které jsou nebezpečné pro zrak – UVA a UVB. Vystavování se UVB záření způsobuje popáleniny a riziko vzniku rakoviny kůže. Množství UVA záření převyšuje UVB záření a dostává se hluboko do oka a kůže a způsobuje stárnutí, vrásky a například šedý zákal. Chránit si zrak nošením slunečních brýlí by měla být samozřejmost. Sluneční brýle by měly mít 100 % ochranu proti UVA i UVB paprskům.

Polarizované čočky

Polarizované čočky eliminují odlesky okolních povrchů. Díky uvidíte lépe na vodní hladině, asfaltu, skleněných, pochromovaných plochách a sněhu.

Hydrofobní úprava

Hydrofobní úprava umí zajistit, že tekutina teče po čočce, aniž by zanechala stopy, chrání při různých povětrnostních podmínkách a zajišťuje neomezené vidění.

Polykarbonátové čočky

Polykarbonát je trvanlivý materiál s vysokou odolností proti nárazu. Udává se, že je 10x odolnější než jiné obvyklé materiály.

Fotochromatické čočky

Jsou to čočky, které se umí přizpůsobit světlu. Zajišťují, že na oko dopadá optimální množství světla, ať svítí slunce nebo je zamračeno. Na přímém slunečním světle se samy zatmaví, když zajde slunce čočky se zesvětlí.

 

Dle filtrů si můžete v našem e-shopu vybrat ty správné brýle, které budou vyhovovat vašim potřebám.

 

Zdroje:

www.wikipedia.org

www.slastik.com

www.yoursightmatters.com